Wieszaki, łączniki, pręty mocujące. U nas kupisz wszystko! Zerknij na bestsellery w naszym asortymencie: łącznik wzdłużny do profili CD KNAUF, łącznik poprzeczny do profili CD, łącznik krzyżowy zatrzaskowy do profili CD KNAUF.
Sucha zabudowa to popularna technologia budowlana, która umożliwia wykonanie modnych obecnie sufitów podwieszanych. To także szybki sposób na budowę solidnych ścianek działowych, wszelakich przegród budowlanych. W dzisiejszym wpisie przybliżymy temat akcesoriów niezbędnych do wykonania tego typu prac. Łączniki do profili, wieszaki, pręty mocujące do płyt gispowo-kartonowych. Co i kiedy wybierać? Zapraszamy do lektury.
Łączniki do profili: poprzeczny, krzyżowy i wzdłużny
Tworzenie konstrukcji suchej zabudowy wymaga użycia rozmaitych elementów. Ważną funkcję pełnią łączniki do profili g-k. Profile do płyt gisowo-kartonowych dzieli się na UA ościeżnicowe, ścienne UW np. UW50, sufitowe CD np. CD60, UD obwodowe (startowe – sufity, poddasza i okładziny ścienne) np. UD30. Z kolei wśród łączników wyróżniamy trzy typy:
Łącznik poprzeczny zapewnia łączenia dwóch skierowanych prostopadle do siebie profili: głównego i nośnego w konstrukcji jednopoziomowej. Przeznaczony jest do stosowania w pomieszczeniach wewnętrznych w uzupełnieniach zabudowy z profili CD sufitów podwieszanych. Łącznik do profili stalowych zwykle pokryty powłoką z ocynkiem, która zapobiega skorodowaniu. Może być również łącznik do profili aluminiowych. Akcesorium tego typu powinno mieć dobrze dobraną grubość, aby można było dopasować je odpowiednio do reszty składowych systemu. Trwałość zależy głównie od jakości tworzywa, z którego zostało wykonane.
Łącznik krzyżowy służy do wykonania zabudowy dwupoziomowej sufitu podwieszanego przy wykorzystaniu rusztu krzyżowego. W tym przypadku spaja warstwę górną i dolną. Do montażu na 1 m2 zaleca się co najmniej 2,5 sztuki łączników, aby uzyskać stabilne i trwałe łączenia.
Łącznik wzdłużny jest przydatny, gdy w trakcie montażu sufitu podwieszanego profil do płyt karton gipsu wymaga przedłużenia. Element ten spaja profile wzdłużne. Posiada skrzydełka z zagięciami po bokach, które zabezpieczają konstrukcję przed przesuwaniem i zbyt mocnym zakotwieniem w profilu CD. Szacuje się, że zapotrzebowanie na taki łącznik to 0,6 sztuki na każdy 1 m2 powierzchni.
Pręty mocujące i wieszaki do płyt g-k
Oprócz łączników do profili w suchej zabudowie do montażu wykorzystuje się jeszcze pręty mocujące z oczkiem. Z nich wykonuje się ruszt dwupoziomowy krzyżowy potrzebny w konstrukcji sufitu podwieszanego. Pręty należy zakotwić do stropu w odległości maksymalnie 70 cm przy użyciu kołków rozporowych z metalu. Dalej montuje się do nich obrotowe wieszaki wyposażone w sprężynę. Długość pręta z oczkiem zależy od wysokości, na jakiej będzie montowany sufit podwieszany. Może to być 125, 250, 500, 750, 1000, 1500 mm.
Kolejnymi elementami mocującymi są wieszaki do profili. Tu wyróżniamy:
Wieszaki płaskie ES (potocznie „esy”) określane jako haki/uchwyty. Stosowane są to obniżania głównych profili CD60. W ten sposób można zawiesić sufity podwieszane na pożądanej wysokości. Wieszak płaski montuje się do stropu, krokwi albo jętek, wspomagając się odpowiednimi łącznikami. Wieszak płaski i profil CD60 łączy się przy pomocy wkrętów i wygina do poziomu profili. Przy montażu rusztów jednopoziomowych wieszaki „eski” rozmieszcza się w jednakowych odległościach w ilości minimum 3 sztuki na m2 i maksymalnie 20 cm od ściany licząc od początkowego wieszaka. Dostępne rozmiary to 60/75 mm, 60/125 mm, 60/175 mm, 60/225 mm. Wszystko zależy od planowanej wysokości sufitu.
Wieszak obrotowy ze sprężyną umożliwia obniżanie i podwieszanie konstrukcji sufitowych przy użyciu profili CD60. Posiada charakterystyczne samozaciskające się złącze na „click”. Wieszak stosuje się wraz z prętem mocującym odpowiedniej długości.
Wieszak do poddaszy do profili CD60 zwany również wieszakiem grzybkowym (grzybkiem) lub wieszakiem kotwowym, a w połączeniu grzybkowo-kotwowym. To akcesorium, które umożliwia podwieszanie i mocowanie profili sufitowych. Wykorzystuje się je do montażu szkieletu w zabudowie poddasza. Wieszak do poddaszy występuje w rozmiarach 270 i 180 mm. Może być przytwierdzany do krokwi, słupów, belek albo więźby dachowej. Oczywiście przy wykorzystaniu w montażu dedykowanych narzędzi (wkrętów, gwoździ).
Podsumowując, wszystkie wyżej wymienione elementy mocujące suchej zabudowy powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, spełniać również określone w swojej kategorii normy użytkowe. Ma to wpływ na trwałość produktu. Wieszaki, łączniki, pręty, jeśli są wykonane ze stali, powinny być zabezpieczone ocynkowaną powłoką. Dzięki temu będą odporne na kwaśne gipsowe środowisko na ścianach, działanie wody. Nie będą też ulegać korozji. Im grubsza stal np. 0,8 mm, tym większa wytrzymałość na odkształcanie pod wpływem wysokich temperatur. Pamiętajmy, że stal jest materiałem niepalnym w najwyższej klasie ognioodporności A1.
Leave a Reply Cancel Reply