Palisz drewnem w kominku? Majsterkujesz? Masz warsztat stolarski? Potrzebujesz stojak do cięcia drewna? To świetnie! Z tego wpisu dowiesz się, jak zrobić koziołek do cięcia drewna DIY. Stabilny, idealnie dopasowany wysokością do ciebie, a przy tym praktycznie bezkosztowy. Do jego wykonania możesz wykorzystać na przykład deski pozostałe po budowie. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak zrobić koziołek do cięcia drewna krok po kroku. Przekonaj się, że wykonanie takiego sprzętu jest prostsze niż myślisz!
Jak zrobić stojak do cięcia drewna – wymiary
Stojak do cięcia drewna, jaki można wykonać samodzielnie, pozwala na bezpieczną i wygodną pracę zarówno przy użyciu piły łańcuchowej, jak i piły ręcznej. Dzięki niemu w komfortowy i szybki sposób można ciąć kłody, deski, belki czy też palety. Zanim zabierzesz się do wykonania stojaka do cięcia drewna, przygotuj przede wszystkim proste narzędzia do cięcia, młotek, śrubokręt lub wkrętarkę elektryczną, wkręty i gwoździe. Możesz je kupić online w przystępnej cenie w naszym sklepie Zbudowany.pl. Potrzebnych będzie 10 desek o szerokości 140 mm i grubości 90 mm:
- 6 desek o długości 1,2 m,
- 4 deski o długości 1,5 m.
Krótsze deski posłużą do wykonania elementów w kształcie litery X, natomiast dłuższe deski będą wzmacniać całą konstrukcję.
Kobyłka do cięcia drewna krok po kroku
Mamy już przygotowane wszystkie narzędzia i materiał do zbudowania stojaka do cięcia drewna. Pora więc zabrać się do pracy. Jak zrobić kobyłkę do cięcia krok po kroku?
1. Ustaw dwie pierwsze, krótsze deski o długości 1,2 m w kształt litery X.
2. Połącz je w 2 miejscach przy pomocy gwoździ lub wkrętów, a następnie ustal rozstaw desek.
3. Teraz możesz połączyć deski na stałe przy pomocy 2-4 dodatkowych gwoździ lub wkrętów.
4. Na wzór pierwszego łączenia wykonaj trzy pozostałe.
5. Ustaw 3 elementy w kształcie litery X w równych odległościach, a następnie przymocuj do nich dłuższe deski, które będą wzmacniać całą konstrukcję. Deski przykręć lub przymocuj gwoźdźmi od zewnętrznej strony tuż pod łączeniem oraz na samym dole.
Jeśli planujesz wykorzystać tworzony stojak do cięcia drewna piłą łańcuchową, łączenie powinno znajdować się nieco wyżej. Jeśli z kolei będziesz na stojaku ciąć drewno piłą ręczną, lepiej połączyć deski trochę niżej. Zawsze jednak najważniejsza będzie wygoda i bezpieczeństwo, dlatego weź pod uwagę swoje własne preferencje.
Jeśli zdecydujesz się na kształt X z niskim łączeniem, będzie można jednocześnie ułożyć na stojaku kilka cienkich kawałków drewna, dzięki czemu cięcie będzie przebiegać szybciej.
Jak zrobić stojak do cięcia drewna? Dodatkowe wskazówki
Stojak do cięcia drewna DIY może posłużyć wiele lat, jeśli tylko wykonasz go prawidłowo i zadbasz o kilka dodatkowych kwestii. Na przykład jeśli koziołek będzie na zewnątrz przez cały czas, warto do jego wykonania wykorzystać drewno impregnowane ciśnieniowo lub też (w wersji tańszej) zabezpieczyć deski impregnatem samodzielnie.
Dzięki temu stojak do cięcia drewna będzie odporny na działanie warunków atmosferycznych i na insekty. Dobrym pomysłem jest wykonanie wersji próbnej koziołka, na przykład w pomniejszonej skali. W ten sposób unikniesz problemów, jakie mogą się pojawić przy budowie właściwego stojaka, a które będą o wiele trudniejsze do rozwiązania.
Gotowy stojak do cięcia drewna
Chociaż wykonanie stojaka do cięcia drewna piłą łańcuchową lub ręczną jest stosunkowo proste, nie zawsze mamy czas i możliwość zbudować go samodzielnie. W takiej sytuacji możemy wybierać spośród koziołków dostępnych na polskim rynku. Ich cena jest stosunkowo niska, bo waha się w granicach od stu do kilkuset złotych. Najpopularniejsze modele stojaków do cięcia drewna to:
- Stojak do cięcia drewna drewniany,
- Stojak do cięcia drewna metalowy,
- Stojak do cięcia drewna z uchwytem do piły,
- Składany stojak do cięcia drewna.
Koziołki do cięcia drewna znaleźć można między innymi w ofercie takich producentów, jak Hecht, Stihl, Magnusson czy Wolfcraft.
Leave a Reply Cancel Reply