Przy wyborze płyt gipsowo-kartonowych pewne oznaczenia asortymentu zawarte na opakowaniach nie zawsze muszą być dla nas oczywiste. Dlatego dla wszystkich niewtajemniczonych przygotowaliśmy wpis na temat symboliki stosowanej przez producentów płyt gk. Planujesz taki zakup w najbliższym czasie? Sprawdź, których płyt będziesz potrzebować.
Płyty gk – po co stosuje się oznaczenia?
Dostępne na rynku płyty gk występują w kilku wariantach. Każdy z tych rodzajów ma określone przeznaczenie. Dana płyta gipsowo-kartonowa jest dedykowana pod konkretny typ zabudowy. Ma ona odpowiednie parametry i właściwości. Niewłaściwie dopasowany element może nie spełniać swojej funkcji. Tym samym efekt nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Tak wykonana konstrukcja podczas eksploatacji okaże się po prostu wadliwa, co w konsekwencji może prowadzić do poważniejszych awarii.
Dlatego znajomość stosowanej przez producentów symboliki może okazać się kluczowa dla powodzenia danej inwestycji. Poniżej przygotowaliśmy zestawienia, które wszystko wyjaśnią.
Płyty gipsowo-kartonowe podstawowe:
Płyty typu A – są określane jako standardowe. Ten wariant można zastosować do wykonania tzw. suchej zabudowy w pomieszczeniach o niezbyt dużej wilgotności powietrza (poniżej 70%). To świetna opcja do tworzenia sufitów podwieszanych, ścianek działowych o lekkiej konstrukcji.
Płyty typu H – są impregnowane specjalistycznym hydrofobowym środkiem, który blokuje wchłanianie wody. Dlatego mogą być stosowane w miejscach o podwyższonej wilgotności tj. łazienkach, pralniach, kuchniach. Płyty tego rodzaju sprawdzą się jako zabudowa stelaży podtynkowych sanitarnych. Mogą stanowić również okładzinę ścian, podłóg. Produkt występuje w wersjach: H1, H2 lub H3. Im wyższa numeracja, tym wyższa będzie nasiąkliwość płyty.
Do miejsc, gdzie panują bardziej skomplikowane warunki, wykorzystuje się płyty o bardziej zaawansowanych parametrach. Jakie mają symbole, piszemy poniżej.
Płyty gipsowo-kartonowe o specjalnych właściwościach:
Płyta typu F – są wzmocnione włóknem szklanym, przez co doskonale znoszą wysokie temperatury i działanie ognia. Dzięki właściwościom ogniochronnym są wykorzystywane przy stawianiu ścianek działowych odpornych na ogień oraz przy obudowie kominków.
Płyta typu E – stanowi usztywnienie ścian zewnętrznych tworzonych techniką szkieletową.
Płyta typu R – jest zdecydowanie bardziej wytrzymała niż standardowe płyty, odporna na działanie obciążeń poprzecznych i biegnących wzdłuż.
Płyta typu I – ma specjalnie utwardzaną powierzchnię.
Kolorystyka płyt g-k również nie jest przypadkowa. Każdy rodzaj ma swoją z góry określoną barwę:
Typ A – kolor jasnoszary z niebieskim napisem,
Typ H2 – kolor zielony,
Typ F – kolor różowy,
Typ FH2 – kolor zielony z czerwonym napisem.
Symbolika płyt gipsowo-kartonowych stosowana dawniej
Wyżej pisaliśmy o oznaczeniach płyt gipsowo-kartonowych, jakie używa się obecnie w budowlance. Zdarza się jednak, że producenci umieszczają na opakowaniach płyt również pierwotne i w teorii już niefunkcjonujące nazewnictwo. Dlatego specjalnie dla Was zebraliśmy poniżej wszystkie możliwe dawne określenia:
GKB – to odpowiednik dzisiejszych standardowych płyt karton gipsu oznaczanych literą A,
GKBI – impregnowane płyty gipsowo-kartonowe odporne na działanie wilgoci. Obecnie mają symbol H2,
GKF – to płyty ognioodporne, które dziś mają w oznaczeniu literę F,
GKFI – płyta gipsowo-kartonowa z impregnatem, która cechuje się nie tylko zwiększoną wodoodpornością, ale również jest mniej podatna na działanie wysokich temperatur i ognia. Dziś ma ona symbol FH2.
Płyty gipsowo-kartonowe sprawdzonych marek, a także szereg akcesoriów do wykonania zabudowy można nabyć w okazyjnych cenach w naszej hurtowni online Zbudowany.pl. Ty zamawiasz, a my dostarczamy prosto na Twoją budowę. Oszczędź swój czas i pieniądze. Zamiast jechać do sklepu, po prostu zadzwoń lub napisz. Zapraszamy!
Leave a Reply Cancel Reply