Kielnia - rodzaje i zastosowanie
   04/09/2024 14:34:21    Comments 0
Kielnia - rodzaje i zastosowanie

Kielnia w pracach budowlanych (i nie tylko)

Kielnia wykorzystywana jest do nakładania zapraw budowlanych i klejów. Jej kształt pozwala na wypełnienie nawet trudno dostępnych miejsc i na wygładzanie zarówno dużych, jak i małych powierzchni. Kielnia to narzędzie stosowane w pracach murarskich i tynkarskich.

Składa się z płaskiej, stalowej płytki o grubości około 2 mm o trójkątnym lub trapezowym kształcie. Płytka połączona jest z ergonomicznym, drewnianym trzonkiem przy pomocy stalowego pręta wygiętego w kształt litery „S”. Pręt ma zwykle średnicę 8-10 mm.

Stalowa płytka kielni jest sztywna i wytrzymała, a esowato wygięty pręt zapewnia trwałe i mocne połączenie. Rękojeść kielni jest krótka i poręczna, co sprawia, że operowanie nią jest wygodne i bezproblemowe.

Do pewnego stopnia jedne kielnie można zastąpić innymi, jednak cena tych narzędzi jest stosunkowo niska, a stosowanie kielni przeznaczonej do konkretnych prac zapewnia nie tylko duży komfort, ale też efektywność. 

Rodzaje kielni i ich zastosowanie

Kielnia z częścią roboczą (płytką) w odpowiednim kształcie i z odpowiednio wyprofilowaną rękojeścią to gwarancja szybkiej, wygodnej pracy i pewność uzyskania pożądanego efektu. Dlatego też warto wiedzieć, jakie kielnie obecnie są dostępne, czym się różnią i do czego służą.

- Kielnia murarska (kielnia tynkarska) to typowa kielnia trójkątna. Dzięki wąskiemu zakończeniu części roboczej może służyć nie tylko do wykańczania dużych powierzchni, ale też do obróbki miejsc trudno dostępnych, przy których stosuje się często kielnie kątowe. Kielnia murarska jest dość lekka, dlatego świetnie sprawdza się w nakładaniu niewielkich ilości klejów i zapraw. Jak sama nazwa wskazuje, jest idealna do murowania i tynkowania.

- Kielnia kątowa wewnętrzna to narzędzie stosowane do formowania, a następnie do wygładzania wewnętrznych narożników, na przykład kątów ścian. Część robocza takiej kielni wygięta jest tak, by tworzyć kąt 90 stopni, co pozwala na tworzenie kątów prostych.

- Kielnia kątowa zewnętrzna służy do formowania i wygładzania narożników zewnętrznych. Podobnie jak kielnia wewnętrzna, zawiera element roboczy wygięty pod kątem prostym (w drugą stronę). Kielnia ta pozwala na nanoszenie oraz na wstępne wygładzanie zaprawy budowlanej.

- Kielnia trapezowa ma część roboczą w kształcie trapezu. Wykorzystuje się ją do nanoszenia sporej ilości zaprawy na dużą powierzchnię. Standardowa kielnia trapezowa zawiera część roboczą o długości 180 mm. To wydajne i wygodne narzędzie, które pozwala na szybkie ukończenie prac.

- Kielnia do betonu komórkowego ma część roboczą, którą stanowi rodzaj czerpaka z ząbkowaną krawędzią. Pozwala na równomierne nałożenie zaprawy.

- Kielnia sztukatorska wykorzystywana jest zwykle w pracach rękodzielniczych i artystycznych, do wykończeń oraz do prac z detalami. Zwykle część robocza takiej kielni jest niewielka i może mieć różne kształty. 

- Kielnia spoinowa (kielnia do fug, kielnia do fugowania) ma cienką, wydłużoną część roboczą o równej szerokości, która umożliwia wypełnianie i wygładzanie spoin. Taka kielnia znajduje też zastosowanie w pracach dekoratorskich. 

- Kielnia archeologiczna jest stosunkowo niewielka i ma płytkę w kształcie rombu. Jako jedyna z wymienionych tu kielni nie ma zastosowania w pracach budowlanych. Wykorzystuje się ją do odgarniania materiału podczas prac archeologicznych.

Jaka kielnia do jakich prac?

Jak wybrać kielnię ze względu na jej zastosowanie? Na przykład do cienkich spoin używa się kielni do betonu komórkowego. Pozwala ona na precyzyjne wykonanie prac murarskich i skrócenie czasu wznoszenia murów.

Przede wszystkim jednak dzięki kielni do cienkich spoin uzyskamy właściwą grubość spoiny, do 3 mm. Kielnia taka pozwala zoptymalizować zużycie zaprawy cienkowarstwowej, ponieważ nie będziemy nakładać grubszej warstwy niż jest to wskazane.

Jaką kielnię wybrać do gipsowania i do kleju (zaprawy klejowej)? W obu przypadkach niezastąpiona będzie kielnia sztukatorska. Do wykańczania profili z kolei należy wybrać kielnię kątową.

Kielnia – cena i popularne marki

Jak już wspomnieliśmy, cena kielni nie jest wygórowana. Waha się w granicach od 15 do 90 złotych. Jednym z popularnych producentów kielni jest polska firma Motive, której szeroki asortyment obejmuje kielnie sztukatorskie, kielnie do gazobetonu, kielnie trapezowe, kielnie trójkątne i kielnie kątowe.

Inny polski producent, Profix, jest właścicielem marki Proline, która oferuje kielnie trapezowe, kielnie trójkątne i kielnie sztukatorskie. Szukasz kielni do konkretnych prac budowlanych? To świetnie!

W naszym sklepie zbudowany.pl znajdziesz szeroki wybór modeli kielni. A jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub wskazówek, nasi doradcy chętnie odpowiedzą na twoje pytania i pomogą wybrać najlepszą kielnię.

Leave a Reply

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.