Kołki do płyt g-k – jak je dobrać?
   09/09/2024 10:00:26    Comments 0
Kołki do płyt g-k – jak je dobrać?

Płyty karton gipsu to materiał chętnie wykorzystywany obecnie w budowlance do tworzenia lekkich ścianek działowych. Jakie kołki do płyt g-k będą odpowiednie, jakie mamy rodzaje? Jak wygląda montaż? Jak wygląda kwestia obciążenia tak wykonanych przegród? Co można na nich bezpiecznie powiesić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.

Kołki do płyt g-k – jakie mamy rodzaje? Montaż ciężki, montaż lekki

Remont, budowa. Bez względu na to, co właśnie masz w planach, na pewno przydadzą Ci się kołki do płyt g-k. Tego typu mocowania są specjalnie przystosowane do przytwierdzania przedmiotów do ściany wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych. Te z reguły są dość miękkie i zwykłe wkręty, mogą się poluzować lub – co gorsza – całkowicie wypaść. Dlatego warto sięgnąć po specjalne kołki do karton-gipsu, które trwale zamocują dany element. Do wyboru mamy kilka rodzajów kołków. Zanim kupisz, zwróć uwagę również na dedykowane zastosowanie i grubość płyty. Oprócz mocowania płyt g-k kołki doskonale nadają się do montażu szafek, lamp, uchwytów na sprzęt RTV, systemów alarmowych, drążków, wszelkich regałów.

Montaż ciężki – rodzaj kołków do płyt g-k

- Molly ten typ kołków to jedno z lepszych rozwiązań. Do montażu używa się zaciskaczy, które rozszerzają ramiona kołka za płytą. Istnieją też warianty, gdzie używa się zwykłych, ręcznych narzędzi. Im większy kołek, tym większe obciążenie utrzyma.

- Uchylne mają ramię wsuwane poprzez montaż wstępny do otworu. Po umiejscowieniu go w płycie kołki otwierają się z automatu za płytą. Do takiego montażu wystarczą jedynie podstawowe narzędzia, a praca idzie sprawnie i szybko.

- Parasolki to kołki z ramionami rozkładającymi się po włożeniu w otwór. Nakrętka ze specjalną nakładką zaciska i zapiera ramiona o płytę g-k. Parasolki są odpowiednie do montażu ciężkich przedmiotów jak armatura sanitarna lub sprzęt RTV.

Montaż lekki – rodzaj kołków do płyt g-k

- Kołki motylkowe mają skrzydełka, które rozsuwają się po umieszczeniu kołka w otworze. Wkręty zaczepiają o elastyczną końcówkę, ściągają ją. W ten sposób kołek rozpiera się i wmontowuje w płytę karton gipsu. Mocowanie polecane do lżejszych elementów. Śruby powinny mieć średnicę dobraną według zaleceń producenta.

- Kołki ślimakowe są spiralne i łatwo wkręcają się w podłoże. Wystarczy je ręcznie wkręcić. Polecane do wieszania obrazów, wieszaków ubraniowych, dekoracji.

- Kołki uniwersalne można używać w różnych materiałach budowlanych, także w płytach gipsowo-kartonowych. Jednak w tym przypadku trzeba uważnie zapoznać się z zaleceniami producenta czy produkt utrzyma dane obciążenie.

Montowanie kołków do g-k

Zacznijmy od mocowania kołków do g-k w pustych przestrzeniach. To zwykle wymaga ostrożności i skupienia. W tym przypadku dobór właściwych kołków ma spore znaczenie, co przekłada się na jakość mocowania. Źle dopasowany kołek może uszkodzić płytę g-k albo wypaść. W czasie prac w pustych przestrzeniach lepiej nie włączać udaru w elektronarzędziach, a wykorzystać dedykowane do drewna lub metalu wiertła. Zwiększysz w ten sposób skuteczność mocowania i unikniesz zniszczeń w karton-gipsie. 

Niektóre kołki wkręca się ręcznie lub wbija młotkiem w ścianę, jednak z tym trzeba ostrożnie. Ścianka gipsowo-kartonowa jest delikatniejsza niż tradycyjna betonowa ściana. Należy pamiętać również o rodzaju przedmiotu wieszanego na ścianie, suficie oraz o jego wadze.

Co wieszać na ściance działowej z płyt g-k?

Na ściankach działowych wykonanych z karton gipsu z powodzeniem można wieszać te lżejsze elementy, mocując je przy pomocy kołków rozporowych lub rozprężonych. Mogą to być również wbite pod kątem gwoździe. Na jednym gwoździu dopuszcza się wieszanie przedmiotów ważących do 5 kg i odstających o maksymalnie 5 cm.

Stosując kołki rozporowe na ścianach, można zamocować płaski przedmiot o wadze do 25 kg. Im bardziej będzie odstawał, tym powinien mniej ważyć. Inaczej kołek może wypaść i podziurawić płytę. Kołki wbijamy w odstępach minimum 15 cm. W podłożu z dwóch płyt odstępy mogą być mniejsze tj. 7,5 cm.

W przypadku zastosowania kołków kotwiących można pozwolić sobie na większe obciążenia płyt g-k (do 35 kg na jeden kołek). Trzeba pamiętać, aby wtedy środek ciężkości wieszanego przedmiotu nie odstawał od ściany więcej niż 20 cm. Więcej kołków, więcej warstw, grubsze płyty to wszystko daje jeszcze większe możliwości obciążeń. Precyzyjne określenie obciążenia dla 1 m ściany do łatwych nie należy, ponieważ zwykle wiesza się elementy różniące się wielkością i szerokością. W razie wątpliwości lepiej skonsultować się ze specjalistami. 

Leave a Reply

Wyszukaj na blogu

Ostatnio dodane

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.