Ścianki i wszelkiego rodzaju konstrukcje tworzone z płyt kartonowo-gipsowych należy odpowiednio wykończyć. Budowlańcy od lat stosują skuteczną metodę łączenia za pomocą odpowiednich taśm. Jakie taśmy do łączenia płyt g-k są polecane, czym się charakteryzują? Jak wykonać takie łączenia? O tym piszemy dziś na łamach naszego bloga.
Taśma do łączenia płyt g-k – dlaczego jest tak ważna?
Konstrukcje z suchej zabudowy zawierają elementy łączone. Mogą to być całe płyty g-k lub tylko ich wycięte fragmenty. Punkty, w których spaja się regipsy, są narażone na uszkodzenia. Przygotowana konstrukcja może zwyczajnie popękać i zaburzyć całą estetykę nawet najbardziej dopracowanych powierzchni. Efekt? Dodatkowa praca, bo trzeba to natychmiast poprawić, a przecież można było w łatwy sposób tego uniknąć. Dlatego takie miejsca wymagają szczególnego zabezpieczenia i wykończenia właśnie dedykowaną taśmą do łączeń płyt g-k.
W suchej zabudowie powinno się zastosować łączenia wzmacniające w poziomie i w pionie. Ważne są także narożniki, które występują na styku ścian z sufitem czy skosami, a także na styku prostopadłych płyt na ścianach. Do zabezpieczania narożników z zewnątrz stosuje się narożniki aluminiowe. Natomiast całą resztę wykańcza się taśmą do regipsów (zbrojącą). Można też zastosować do tego specjalną masę do łączenia bez użycia taśmy do g-k.
Taśma do płyt g-k – co wybrać?
Zbrojenia spoin między płytami kartonowo-gispowymi wykonuje się za pomocą specjalistycznej taśmy do płyt g-k. Dlatego teraz omówimy krótko to co, oferuje obecnie rynek, a w tym także nasza hurtownia internetowa Zbudowany.pl.
Najczęściej stosowana jest taśma papierowa do g-k, która zapewnia największą wytrzymałość spoinom. Jej cechą charakterystyczną są fabryczne przetłoczenia, które umożliwiają odpowiednie zagięcie taśmy pod kątem w przypadku łączenia narożników. Tego rodzaju taśma może mieć również perforacje. Dzięki takim specjalnym otworom powietrze jest swobodnie odprowadzane, a masa szpachlowa, w której zatapia się taśmę, wygodniej się rozprowadza. Minusem w tym przypadku są możliwe marszczenia taśmy, ponieważ podczas naklejania należy zwilżyć ją wodą. Praca z tego rodzaju akcesorium może wymagać nieco więcej czasu, ale efekty są naprawdę zadowalające.
Kolejnym rodzajem jest taśma fizelinowa (fizelina) na bazie włókna szklanego. Jej zaletą jest bardzo łatwa aplikacja, bez ryzyka powstawania pęcherzy na klejonym podłożu. Łączenia fizeliną nie są jednak tak wytrzymałe, jak te wykonane za pomocą papierowej taśmy. Fizelina może mieć różne gęstości i co się z tym wiąże większą lub mniejszą elastyczność. Połączenia z fizeliny tworzy się identycznie jak te z taśmy papierowej. Najpierw gruntujemy, następnie wypełnić spoiny gładzią. Taśmę wtapiamy w pierwszą warstwę gładzi i dociskamy. Nadmiar masy trzeba usunąć. Całość wygładzić. Zbrojenie musi być pokryte całkowicie gładzią. Po wyschnięciu należy wyszlifować całość.
Taśma z włókna szklanego to produkt samoprzylepny, który może mieć strukturę siatki. Przed montażem spoiny wypełnia się gipsem. Taką taśmę nakleja się na spoinę i pokrywa całościowo masą (cieniutką warstwą).
Ostatnio również pojawiła się nowość na rynku. Chodzi o taśmę tuff-tape dostępną także w naszej hurtowni online Zbudowany.pl. Jest to produkt nieco inny niż wyżej wymienione taśmy. To mieszanka kopolimeru etylenu, octanu, bawełny, wełny i kleju lateksowego. Taśma ta maskuje rysy i pęknięcia w ścianie, suficie. Jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy papier lub siatka zostały uszkodzone. Z montażem jest podobnie jak w przypadku taśmy papierowej do gk lub taśmy fizelinowej.
Wykonywanie połączeń płyt g-k wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy jedynie użyć właściwych produktów i zastosować się ściśle do zaleceń producenta. W ten sposób uzyskamy odpowiednio elastyczne powierzchnie z płyt kartonowo gipsowych. Tworzone spoiny będą trwale wzmocnione. Planujesz pracę z płytami g-k? Zerknij na nasz koniecznie asortyment, zapraszamy!
Leave a Reply Cancel Reply