Płyty gipsowo-kartonowe to szybki i skuteczny sposób na budowę przegród ściennych, sufitów podwieszanych, zabudowę elementów wewnątrz pomieszczeń. Podnoszą walory wizualne i estetyczne w projektowanych aranżacjach. Do montażu niezbędne są specjalne wkręty do płyt g-k. Jakie mamy rodzaje, do czego służą poszczególne typy? Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.
Wkręty do płyt gk – jakie mamy rodzaje?
Zanim dokonamy zakupu wkrętów do płyt g-k warto mieć rozeznanie, co jest dostępne obecnie na rynku, a także jakie daje możliwości oraz jakie ma przeznaczenie. Poniżej zebraliśmy dla Was zestawienie, które powinno ułatwić właściwy wybór.
Podstawowy podział wkrętów to klasyfikacja według typu gwinta. Wkręty o grubym gwincie przeznaczone są do mocowania płyt gipsowo-kartonowych na drewnianych konstrukcjach. Z kolei wkręty z drobnym gwintem służą do montażu płyt gipsowych przy konstrukcjach z metalu.
Poniżej przedstawiamy rodzaje wkrętów ze względu na zastosowania:
Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych
Tu warto sięgać po wkręty ostro zakończone. Dzięki temu nie będzie trzeba wywiercać otworów w płytach. Ostre końcówki wbijają się mocno w płyty. Dalej do montażu wystarczy ręczna wiertarka lub wkrętak automatyczny. Wiertarki elektryczne mają zbyt dużą moc i mogłyby uszkodzić powierzchnię płyty g-k.
Wkręty fosfatowane do płyt gipsowych
Są to stalowe wkręty stosowane do montażu płyt gipsowych. Ich zaletą jest odporność na wilgoć, wysokie temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne. Tego typu wkręty pokryte są warstwą ochronną niwelującą powstanie rdzy w tworzonej konstrukcji. Jest to jeden z lepszych rodzajów wkrętów.
Wkręty do drewna
Przy montażu płyty do konstrukcji z drewna przydadzą się wkręty do profili drewnianych lub takie w wersji kombi do drewna i stali. Do pojedynczych płyt nada się wkręt o długości 30 mm. Przy podwójnych płytach wykorzystuje się dłuższe na 42 mm. W potrójnej warstwie potrzebne będą wkręty o długości 55 mm.
Wskazówka zakupowa: zawsze przy doborze długości bierze się pod uwagę grubość płyty g-k i do tego dolicza się 20 mm.
Wkręty do profili g-k ze stali, aluminium i do stelaży z blachy z ocynkiem
Ściany działowe lub sufity podwieszane oparte są na konstrukcji z metalu (stelaż z profili aluminiowych lub ze stali). W tym przypadku najlepiej będzie zastosować tzw. pchełki, czyli blachowkręty z gwintem umożliwiającym wkręcenie się w metal. Do montażu płyt g-k na stalowej konstrukcji przeznaczone są wkręty dedykowane do stalowych powierzchni. Są to blachowkręty do płyt gipsowych. Te mają mniejszy gwint, który zapewnia stabilne łączenie z profilem. Posiadają łeb trąbkowy ze wgłębieniem krzyżowym PH2. Taka budowa sprawdza się przy mocowaniach płyt do sufitów podwieszanych, ścianek działowych oraz w zabudowach rur.
Wkręty do regipsów
Regips to cienka płyta gipsowa, która zwykle jest większa niż standardowe płyty karton-gipsu. Tutaj do montażu potrzebne będą długie wkręty, aby zapewnić odpowiednią głębokość mocowań oraz trwałe i stabilne łączenia.
Jak prawidłowo dobrać długość wkręta do g-k, jaki rozstaw?
Odpowiedni rozmiar, a konkretnie długość wkręta do g-k dobieramy w zależności od zastosowania. Najbardziej typowe długości to 25 i 35 mm, choć to właśnie wkręty o długości 25 mm są najchętniej wybierane. Te będą odpowiednie do płyt o grubości 13 mm do skręcania konstrukcji drewnianej oraz metalowej. Przy podwójnym płytowaniu konstrukcji lepiej wykorzystać wkręty dłuższe np. 45 lub 55 mm. Co do rozstawu to dla ścian powinien on wynosić 200-250 mm, natomiast dla sufitów 300-400 mm
Długość wkręta a zastosowanie:
25 lub 35 mm – w przypadku pojedynczego płytowania,
45 lub 55 mm – płytowanie podwójne (montaż dwuwarstwowy),
70, 100, 120 mm – montowanie konstrukcji pod płytowanie.
Podział wg typu:
wkręt do płyt gipsowych TN 3,5x35 mm – montaż płyt karton gipsu do profili stalowych 0,7 mm, regipsy o grubości 0,7 mm,
blachowkręt do płyt gipsowych TN 3,5x35 mm – montaż płyt karton gipsu do profili stalowych 0,7 mm, regipsy o grubości 0,7 mm,
wkręt do płyt gipsowych TB 3,5x35 mm – mocowanie płyt g-k do blaszanych profili ościeżnicowych 2,0 mm. Dla płyt grubości 0,7 do 2,25 mm.
Wkręty do płyt g-k – metody montażu
Odpowiednio dopasowane wkręty do płyt g-k umieszcza się we wskazanych miejscach. Następnie należy je ostrożnie wkręcać, tak aby nie uszkodzić płyt katon gipsu. Solidność mocowania wykonanego w ten sposób można sprawdzić przy pomocy klucza lub śrubokrętu.
Wkręty można montować na dwa sposoby:
Dwie warstwy montowane jednocześnie, znając położenie linii stelaży. W tym przypadku stosuje się wkręty dłuższe tj. 45 lub 55 mm.
Dodatkowa płyta dokładana na istniejącą już konstrukcję (np. sufit lub ścianę). W tym celu również stosuje się specjalne wkręty do płyt g-k, które spajają płyty ze sobą lub mogą stanowić wzmocnienie mocowania istniejącego stelaża. Optymalne parametry łączenia zostaną w ten sposób zachowane. Dzięki temu uzyskasz solidny sufit podwieszany, czy ściany działowe.
Ciekawą opcją są wkręty do g-k na taśmie. Jest to innowacja, która znacznie ułatwia prace montażowe. Na rynku oferowane są taśmy zawierające 50 sztuk wkrętów. Te mają różne rozmiary w zależności od zapotrzebowania. Plusem takiego rozwiązania jest wysoka precyzja i efektywność łączenia płyt do powierzchni, różnorodność, która daje szerokie możliwości zastosowań. Atutem jest także ergonomia pracy. Takie wkręty pozwalają zaoszczędzić czas, zmniejszyć nakład pracy a finalnie uzyskać naprawdę niesamowite rezultaty.
Leave a Reply Cancel Reply