Jak kłaść silikon, a jak pianę montażową? Jak przygotować powierzchnię pod obie masy? Jak długo schną i czy można ten proces przyspieszyć? Dziś bierzemy pod lupę silikon i piankę montażową i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ich stosowania. Jeśli planujesz samodzielną aplikację silikonu lub piany poliuretanowej, to ten artykuł powstał właśnie dla Ciebie. Dowiesz się tu wszystkiego, co konieczne, żeby Twoja praca przyniosła oczekiwany efekt.
Silikon a piana montażowa
Silikony to masy uszczelniające oraz specjalistyczne środki uszczelniająco-klejące. Stosuje się je do spoin, fug i okien. Zabezpieczają szczeliny przed wnikaniem wody, a do tego chronią przed namnażaniem grzybów i bakterii. Aby silikon spełniał swoje funkcje, musi być prawidłowo nałożony i wyprofilowany.
Pianki poliuretanowe (montażowe, PUR) służą do stabilizacji ościeżnic, a także do wypełniania szczelin przy oknach, parapetach i drzwiach. Piana montażowa zastosowana w ten sposób służy dodatkowo jako izolacja cieplna. Wyróżniamy piankę niskoprężną i wysokoprężną. O ich właściwościach powiemy pod koniec artykułu.
Jakie akcesoria i narzędzia są potrzebne do silikonowania?
Jak w przypadku wszelkich prac remontowych, przed rozpoczęciem silikonowania, trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Ułatwią nam pracę i umożliwią szybsze uzyskanie zamierzonego efektu. Oto lista, którą warto zapamiętać:
- Wyciskacz do kartuszy (silikony sprzedaje się w plastikowych tubach),
- Gumowe kostki do układania silikonu (pozwalają na równomierne rozprowadzenie masy przy zlewie, umywalce i wannie),
- Szpachelka do wygładzania silikonu,
- Taśma malarska, którą zabezpieczymy powierzchnię wokół silikonu,
- Ścierki z mikrofibry.
Jak przygotować silikonowaną powierzchnię
Przygotowanie powierzchni pod silikon polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu miejsca, na które będziemy aplikować preparat. Jeśli silikon będzie nakładany na lakierowaną lub malowaną powierzchnię, trzeba użyć papieru ściernego w celu jej zmatowienia.
Samo nakładanie silikonu nie jest trudne. Początkującym osobom najwięcej trudności może przysporzyć ciągnięcie się silikonu. W efekcie tego zjawiska w tworzonej fudze powstają dołki, a masa odspaja się od powierzchni. Kłopotu tego można jednak w łatwy sposób uniknąć, spryskując silikonowaną powierzchnię wodą. Zwiększy ona przyczepność preparatu, przyspieszając tym samym schnięcie.
Jak zabezpieczyć powierzchnię wokół silikonu?
Miejsca tuż przy mającej powstać fudze należy okleić taśmą malarską, dzięki czemu nie będzie trzeba czyścić powierzchni ścian czy podłogi (zaschnięty silikon jest dość trudny do usunięcia). Taśmę odrywamy tuż po nałożeniu masy silikonowej.
Jak kłaść silikon?
Jak prawidłowo kłaść silikon? Oto kilka wskazówek, dzięki którym uzyskasz pożądany efekt:
1. Przygotuj wyciskacz do kartuszy (tzw. pistolet).
2. Nakładaj masę w trybie ciągłym, bez przerywania.
3. Tuż po aplikacji wygładź silikon specjalną szpachelką lub ostatecznie palcem zwilżonym wodą z mydłem.
Prawidłowo wykonana fuga nie może być ani zbyt wklęsła, ani zbyt wypukła.
Jak położyć silikon w narożnikach?
Nałożenie silikonu w narożnikach w znacznym stopniu ułatwią wspomniane już wcześniej gumowe kostki. Pozwalają one na łatwe silikonowanie również w innych trudno dostępnych miejscach.
Jak przyspieszyć schnięcie silikonu?
Masa silikonowa szybciej wysycha w wysokiej temperaturze. Dlatego też jeśli zależy nam na jak najszybszym wyschnięciu silikonu, warto podkręcić grzejniki. Można również gotową fugę delikatnie spryskać wodą.
Czym zmyć silikon?
Zabrudzenia silikonem (zarówno z płytek, jak i z rąk) najlepiej usuwać ściereczką namoczoną benzyną ekstrakcyjną.
Czy można położyć silikon na silikon?
Nie - stara warstwa silikonu nie stanowi odpowiedniego podłoża dla nowego silikonu. Nie zapewni optymalnej przyczepności, a pomiędzy dwiema warstwami może się rozwijać pleśń.
Jak kłaść pianę montażową?
Pianę montażową nanosimy pistoletem od dołu do góry szczeliny. Puszka powinna być ustawiona do góry dnem (chyba że instrukcja obsługi mówi inaczej). Zaleca się nakładanie warstwy piany nie grubszej niż 3 cm. Jeżeli nie pozwala to na wypełnienie szczeliny, preparat nakładamy warstwami.
Kiedy pianka niskoprężna, a kiedy wysokoprężna?
Pianka niskoprężna rozpręża się do 60-70%. Jest bardziej elastyczna i wykazuje lepsze parametry związane z izolacyjnością akustyczną i termiczną. Stosuje się ją przy pracach, w których wymagana jest duża precyzja.
Piankę montażową wysokoprężną wykorzystuje się na przykład przy montażu parapetów, progów, pokryć dachowych, ram okiennych czy też ościeżnic. Jej przyrost objętości może wynosić nawet do 150%. Po wyschnięciu pianka wysokoprężna ma bardziej porowatą strukturę i może być nieco mniej odporna na czynniki zewnętrzne.
Ile schnie pianka montażowa PUR?
Pianka montażowa niskoprężna schnie około 4 godzin, jednak swoje optymalne parametry uzyskuje dopiero po około 24 godzinach. Po tym czasie powstaje spoiwo odporne na wszelkie niekorzystne czynniki zewnętrzne (w tym wilgoć).
Piana montażowa wysokoprężna schnie do 48 godzin. Czas ten będzie uzależniony między innymi od wilgotności panującej w otoczeniu oraz od temperatury.
Czy pianka montażowa jest wodoszczelna?
Piana montażowa jest wodoszczelna – nie wchłania ani nie przepuszcza wilgoci.
Czy pianka montażowa jest palna?
Chociaż piana poliuretanowa nie jest w pełni odporna na ogień, nie jest materiałem łatwopalnym. W kontakcie z ogniem topi się (nie pali), dzięki czemu nie przyczynia się do jego rozprzestrzeniania się.
Czy pianę można stosować na mokrą powierzchnię?
Piany montażowej nie należy nakładać na mokre powierzchnie, ponieważ prowadzi to do powstania pęcherzyków lub odklejania się masy.
Jak usunąć piankę montażową?
Zaschniętą i utwardzoną pianę poliuretanową usuwa się mechanicznie. Zabrudzenia na ubraniach lub na rękach można wyczyścić przy pomocy benzyny lub acetonu. Pistolet z zaschniętą pianką czyści się rozpuszczalnikiem albo specjalnym czyścikiem.
W naszym sklepie internetowym zbudowany.pl znajdziesz piany i silikony w doskonałej cenie. Przejrzyj naszą ofertę i wybierz produkt idealnie dostosowany do Twoich potrzeb. A jeśli potrzebujesz fachowej porady, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy chętnie pomogą dobrać najlepszy preparat.
Leave a Reply Cancel Reply