Kominek wentylacyjny - czym jest i na jakiej zasadzie działa?
   27/09/2024 12:44:56    Comments 0
Kominek wentylacyjny - czym jest i na jakiej zasadzie działa?

Kominki wentylacyjne, które najczęściej wybierają nasi klienci: kominek wentylacyjny TRIVENTA 125 oraz kominek dachowy wentylacyjny Eurovent® VENTOS X BITU UNI 150mm 7021.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w budynku to jedna z ważniejszych kwestii. Od tego zależy bezpieczeństwo i zdrowie domowników. W dobrze wentylowanych pomieszczeniach nie dochodzi do skraplania pary wodnej, a zalegająca na ścianach wilgoć może powodować rozwój organizmów chorobotwórczych. To skutkuje alergiami. Poza tym dostęp świeżego powietrza dzięki wentylacji zapewnia komfortową temperaturę w domu. Dlatego tak ważny jest kominek wentylacyjny, który montuje się na dachu. Jak działa, jakie są rodzaje i jak wybrać odpowiedni kominek wentylacyjny dachowy? O tym piszemy w dzisiejszym wpisie.

Co to jest kominek wentylacyjny i jakie są rodzaje?

Kominek wentylacyjny to bez wątpienia najważniejszy element wentylacji, który instaluje się na dachu, a dokładniej u jego szczytu, najczęściej w pobliżu kalenicy dachowej. Akcesorium to wbrew pozorom nie służy do ogrzewania pomieszczeń. Jest to zakończenie kanału wentylacyjnego, które wyprowadza z wnętrza budynku nadmiar wilgoci i zanieczyszczenia powietrza. Wszelkie nieprzyjemne zapachy są tamtędy usuwane, a świeże powietrze stale dopływa, co powoduje prawidłową jego cyrkulację. 

Wśród kominków wentylacyjnych wyróżnia się kilka rodzajów o różnych średnicach. Standardowe kominki mają średnicę nie mniejszą niż 150 mm. Na rynku do wyboru jest mnogość kształtów, kolorów. Tak, aby móc bez problemu dopasować element do kolorystyki dachu czy elewacji. Kominek tego rodzaju sprzedawany jest wraz z przyłączem montażowym (rurą).

Kominek wentylacyjny – rodzaje:

odpowietrzający (do pionów kanalizacyjnych),

odprowadzający parę wodną z dachu, montowany między warstwami,

wyciągowy (wyrzutnia powietrza) wyprowadzający zużyte powietrze poza mury budynku, występuje w opcji izolowanej lub nieizolowanej,

nawiewny wprowadzający świeże powietrze z zewnątrz do środka domu.

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się:

kominek wentylacyjny dachowy,

kominek wentylacyjny boczny,

kominek wentylacyjny ścienny,

kominek obrotowy.

Jakie funkcje pełni kominek wentylacyjny dachowy?

Kominek wentylacyjny dachowy to nie tylko pojedynczy element, który widać od zewnątrz. To cały specjalnie zaprojektowany system, który odpowiada za wentylację w danym budynku. System wentylacyjny przeprowadza przez połać kanały wentylacyjne, termy gazowe, wywietrzniki. Dzięki odpowiedniej wentylacji nie gromadzi się wilgoć w pomieszczeniach i jest zapewniona stała wymiana powietrza. 

Skupmy się teraz na kwestii zawilgocenia. Jest to zjawisko powszechne i całkowicie naturalne, które występuje w przypadku szczelnie domkniętych miejsc. Problem ten może się nasilić, jeśli w budynku zamontowane są okna PVC, które są maksymalnie szczelne. Skroplina powinna trafić na połać dachową. Dlatego tak ważna jest prawidłowa wentylacja, która będzie zapobiegać skraplaniu się powietrza i osadzaniu go na ścianach. Tym samym zapewni ochronę przed rozwojem chorobotwórczych pleśni i grzybów. W domu zapanuje zdrowy mikroklimat.

Budowa komina wentylacyjnego jest przemyślna również w przypadku występowania opadów atmosferycznych tj. deszczu, śniegu. Konstrukcja chroni przed przedostaniem się wody do wnętrza.

Kominki wentylacyjne a rodzaj dachu 

Kominki wentylacyjne, aby jak najlepiej spełniały swoje funkcje, powinny być dopasowane odpowiednio do połaci dachowej. Oznacza to, że inny kominek będzie odpowiedni do blachodachówki, blachy trapezowej a inny do PVC, czy dachu pokrytego papą. W przypadku gontu bitumicznego dostępne są kominki wentylacyjne, które mocuje się na wcześniej przygotowaną warstwę lub takie, które montowane są jeszcze przed położeniem warstwy.

Kominek wentylacyjny do blachodachówki występuje w wersji izolowanej lub nieizolowanej, wyposażony jest w otwór wyprowadzający skropliny. Na rynku można spotkać kominki z polipropylenu. Takie urządzenia mają zwiększoną odporność na niekorzystne działanie promieni ultrafioletowych. W przypadku blachodachówki pokrycie może mieć dowolne przetłoczenia, ale ważny jest kąt nachylenia dachu. Ten powinien wynosić minimalnie 15, a maksimum to 45 stopni.

Kominek do blachy trapezowej powinien być montowany na dachu o kącie nachylenia z przedziału 5-45 stopni. Do wyboru opcja z izolacją lub bez oraz z odpływem skroplin pary wodnej.

Dachy płaskie pokryte termozgrzewalną papą, blachą płaską lub membraną PVC powinny mieć kominek wentylacyjny ze specjalną podstawą.

Na połaci dachowej pokrytej dachówką można zamontować grzybki wentylacyjne betonowe, ceramiczne albo kominki wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego z polipropylenu, który jest odporny na promieniowanie słoneczne.

Pokrycia dachowe bitumiczne mogą mieć kominki wentylacyjne przeznaczone do montażu na dachu o kącie nachylenia 0-50 stopni. Są one tworzone z polipropylenu, a więc odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne.

Leave a Reply

Wyszukaj na blogu

Ostatnio dodane

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.