Jak dobrać odpowiedni papier ścierny?
   30/09/2024 10:05:06    Comments 0
Jak dobrać odpowiedni papier ścierny?

Zobacz, które materiały ścierne kupują najchętniej nasi klienci: płótno ścierne w arkuszach, krążki ścierne na rzep, kostka ścierna

Czeka Cię remont, naprawa lub renowacja? Prawdopodobnie będziesz potrzebować papieru ściernego o różnym stopniu granulacji. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni papier ścierny do konkretnych prac. Zobacz, jakie zastosowanie ma papier ścierny o konkretnej granulacji i jak go stosować. 

Rodzaje papierów ściernych

Papier ścierny oznaczony jest zgodnie z normami Europejskiej Federacji Producentów Materiałów Ściernych (FEPA). Na papierze ściernym znajdziemy więc literę P, a przy niej liczbę oznaczającą stopień granulacji. Im mniejsza liczba, tym większe ziarna, a co za tym idzie – silniejszy efekt ścierania.

Narzędziem znacznie ułatwiającym prace związane ze ścieraniem zewnętrznej warstwy materiału jest szlifierka kątowa. Używając jej trzeba pamiętać, że wykonuje ona więcej ruchów niż ręka, dlatego należy w tym przypadku stosować papier o niższej gradacji. Dobierając odpowiedni papier ścierny do szlifierki, bierzemy też pod uwagę ilość obrotów i wibracji urządzenia. Im więcej obrotów i wibracji, tym niższa powinna być granulacja wybranego papieru ściernego. 

Jak używać papier ścierny?

Na początku pracy z papierem ściernym wykorzystujemy materiał o niższej granulacji, który pozwoli nam dokładnie zdjąć pierwotną warstwę. Na przykład do usuwania lakieru użyjemy początkowo papieru ściernego o gradacji P60-P150. Podobnie drewno - zaczniemy od papieru ściernego P60. Następnie jednak sięgniemy po papier ścierny P80, by na koniec oszlifować powierzchnię papierem ściernym P120.

Na rynku znajdziemy zarówno papier ścierny do szlifowania na sucho, jak i na mokro (papier ścierny wodny). Papier wodny należy najpierw namoczyć w wodzie, a następnie przejść do ścierania powierzchni. Najczęściej stosuje się go do szlifowania elementów lakierowanych.

W przypadku delikatnej powierzchni pracę zaczynamy z użyciem papieru o grubym ziarnie, jednak szybko przechodzimy do papieru ściernego o gradacji powyżej P100. Obowiązuje tu zasada „podwajania”. Oznacza ona utrzymywanie odpowiedniego dystansu liczbowego pomiędzy kolejnymi stopniami gradacji.

Na przykład jeśli zaczniemy pracę papierem ściernym P60, następnie powinniśmy użyć papieru P120, by całość wykończyć papierem P240. Chcąc wyrównać jedynie podłoże, zasadę należy nieco zmodyfikować i użyć papieru ściernego o gradacjach P120 lub P240, a potem P400. Szlifowanie na mokro wymaga użycia wyższej granulacji niż w przypadku metody na sucho. 

Gradacja papieru ściernego a rodzaj pracy

Zróbmy teraz przegląd poszczególnych gradacji papieru ściernego, od najniższej do najwyższej.

- P12 - P100 (bardzo niska gradacja) to papier ścierny o dużych i bardzo dużych ziarnach, który najczęściej stosuje się jako nakładkę na urządzenia mechaniczne.

- P100 - P180 (niska gradacja) to papier ścierny idealny do obróbki już ukształtowanych elementów oraz do usuwania zabrudzeń.

- P200 - P800 (średnia gradacja) to papier do szlifowania przed malowaniem, do matowienia i do poprawek lakierniczych.

 - P1000 - P2500 (wysoka gradacja) to papier ścierny służący do szlifowania na połysk oraz do wprowadzania drobnych zmian.

Jak dobrać papier ścierny do powierzchni?

Odpowiedni dobór materiału ściernego zależy zarówno od materiału, z którego jest wykonana powierzchnia, jak i od efektu, jaki chcemy uzyskać. Zobaczmy:

- Jaki wybrać papier ścierny do szlifowania drewna? Zaczynamy od papieru P60, przechodzimy do P80, a następnie wybieramy P120 lub P240 (w zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt).

- Jaki wybrać papier ścierny do szlifowania ścian? Tu najlepiej sprawdzi się papier ścierny o gradacji P100-P220. Szlifowanie ścian ułatwi umieszczenie papieru ściernego na pacy ręcznej lub użycie mechanicznej szlifierki.

- Jaki papier ścierny do metalu? Wybór papieru ściernego do metalu będzie uzależniony od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli chcemy tylko usunąć zewnętrzną warstwę (na przykład rdzę lub zabrudzenia), użyjemy papieru ściernego o gradacji P60 - P80. Do gratowania lub polerowania metalu wybierzemy papier ścierny o gradacji P400 - P500.

- Jaki dobrać papier ścierny do plastiku? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się papier ścierny wodny o gradacji minimum P2500. W celu zmatowienia farby na plastiku należy użyć papieru ściernego o niższej gradacji.

- Jaki papier ścierny użyć do szlifowania kamienia? Bez względu na to, czy będziemy poddawać obróbce beton, marmur czy granit, użyjemy do tego celu papier ścierny w tarczach do szlifierek.

Dobór papieru ściernego

Kompletujesz narzędzia i chcesz wybrać odpowiedni papier ścierny do obróbki wybranych materiałów? Zastawiasz się, który rodzaj papieru ściernego wybrać? Doskonale! Zajrzyj do naszego sklepu online Zbudowany.pl. Znajdziesz w nim papiery ścierne w arkuszach, kostki ścierne, krążki ścierne, ściernice listkowe, dyski szczepne i wiele innych materiałów ściernych, które stanowią nieodzowne wyposażenie każdego warsztatu.

Kliknij, sprawdź i przekonaj się, że mamy wyjątkowo niskie ceny. A jeśli potrzebujesz porady lub masz dodatkowe pytania, to śmiało – skontaktuj się z nami. Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy dobrać najlepszy papier ścierny lub inny materiał do obróbki.

Leave a Reply

Wyszukaj na blogu

Ostatnio dodane

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.