Jakie narzędzia do warsztatu majsterkowicza?
   01/07/2024 14:28:12    Comments 0
Jakie narzędzia do warsztatu majsterkowicza?

Trzeba sobie jasno powiedzieć: narzędzia przydają się w domu nie tylko majsterkowiczom. Czy ktoś z nas nie miał do czynienia z cieknącym kranem czy obluzowanymi drzwiczkami szafki? Czy ktoś z nas nie musiał kiedyś wieszać obrazu lub lustra na ścianie albo skręcać mebli? Dlatego też, choć być może nie wszystkie wymienione poniżej narzędzia będą przydatne w każdym domu, to większość z nich powinna się znaleźć – jeśli nie w warsztacie, to choćby w skrzyni z narzędziami. Jeśli masz już część narzędzi na stanie, to tutaj dowiesz się, czego ci jeszcze brakuje. A jeśli nie, potraktuj ten wpis jak listę zakupów. Wszystkie wymienione tu narzędzia znajdziesz w naszym sklepie online Zbudowany.pl.

Przydatne narzędzia do warsztatu – wszystko, co zmieści się w skrzynce narzędziowej

Zaczynamy od podstawowych, ręcznych narzędzi, które przydadzą się nie tylko „złotej rączce”, ale właściwie każdemu. Takie narzędzia znaleźć można na przykład w ofercie producentów Proline, Blue Dolphin, Motive czy Stanley.

- Śrubokręty (wkrętaki) w kilku rozmiarach, popularne „krzyżaki” oraz z płaskimi końcówkami.

- Młotki – przynajmniej trzy; jeden mniejszy, który będzie służył do drobnych, precyzyjnych prac oraz większy, do prac wymagających siły. Przyda się też młotek ciesielski ze specjalnym wcięciem, które umożliwia usuwanie gwoździ.

- Zestaw kluczy w różnych rozmiarach (na przykład zestaw kluczy płasko-oczkowych) oraz klucz francuski, który będzie niezbędny w przypadku napraw rur i wymiany uszczelek.

- Kombinerki (szczypce), którymi przetniesz kabel, usuniesz przedmioty wbite w drewno czy też zagniesz gwóźdź.

Narzędzia dla majsterkowicza do obróbki drewna i metalu

Narzędzia do obróbki drewna i metalu zasługują na szczególną uwagę. Nie może ich zabraknąć w warsztacie majsterkowicza. Przede wszystkim powinny się w nim znaleźć piły do cięcia obu materiałów (warto dodać, że piła z brzeszczotem do metalu świetnie sprawdzi się też do cięcia tworzyw sztucznych).

Przy większych pracach trzeba sięgnąć po piłę tarczową, o której za chwilę powiemy nieco więcej. W żadnym warsztacie nie może też zabraknąć drobniejszych narzędzi i akcesoriów, takich jak nóż z ostrzem łamanym, ścisk stolarski, zestaw dłut, szpachelka, pędzle, papier ścierny i pistolet do klejenia na gorąco. 

Przyrządy pomiarowe do domowego warsztatu

Nawet jeśli nie planujesz większego remontu, zadbaj o to, żeby w domowym warsztacie znalazły się podstawowe przyrządy pomiarowe. Prędzej czy później okażą się przydatne – trzeba będzie postawić ściankę działową, zawiesić półkę na ścianie, położyć tapetę czy też zmienić panele podłogowe.

Do takich prac konieczna będzie składana, drewniana metrówka lub miara zwijana, kątownik uniwersalny i poziomica. W bardziej skomplikowanych przypadkach doskonale sprawdzą się elektroniczne urządzenia pomiarowe, takie jak poziomica laserowa, laser krzyżowy czy dalmierz laserowy. 

Zobacz, do czego służą:

- Poziomica laserowa pozwala błyskawicznie, a do tego w precyzyjny sposób wyznaczyć poziom i pion.

- Laser krzyżowy to urządzenie, dzięki któremu równie szybko i precyzyjnie wyznaczysz nie tylko poziom i pion, ale też kąty proste na wybranej przez siebie płaszczyźnie.

- Dalmierz laserowy zapewnia szybki i dokładny pomiar odległości, a także powierzchni i objętości pomieszczenia.

Wszystkie trzy urządzenia pomiarowe wykorzystujące laser znaleźć można w ofercie popularnych producentów, takich jak DeWALT, Proline, Parkside, Bosch czy Makita.

Elektronarzędzia, które przydadzą się w każdym warsztacie

Obecnie trudno sobie wyobrazić jakikolwiek domowy warsztat bez elektronarzędzi. Nie tylko przyspieszają, ale też ułatwiają wszelkie prace, a przy tym są stosunkowo łatwe i komfortowe w użyciu. Planując wyposażenie swojego warsztatu (choćby najmniejszego), trzeba wziąć pod uwagę zakup co najmniej kilku z poniżej wymienionych sprzętów. 

- Wkrętarka akumulatorowa,

- Wiertarka,

- Wiertarko-wkrętarka,

- Szlifierka kątowa,

- Pilarka tarczowa,

- Pilarka łańcuchowa,

- Pilarka szablasta.

Jak wybrać odpowiednie elektronarzędzia do warsztatu?

Przyjrzyjmy się teraz bliżej wszystkim wymienionym powyżej elektronarzędziom. Do czego służą i w jakich pracach okażą się niezbędne? Jeśli czeka cię remont, montaż nowych mebli lub też po prostu lubisz majsterkować albo masz działkę, na której zawsze jest coś do zrobienia, wkrętarka będzie niezbędna.

Oczywiście można ją zastąpić zwykłym śrubokrętem, jednak każdy, kto miał okazję porównać pracę z użyciem śrubokrętu i wkrętarki akumulatorowej, już nigdy nie będzie chciał wrócić do tego pierwszego sprzętu. Wkrętarka po prostu bardzo przyspiesza pracę. 

Wiertarkę z kolei trudno byłoby zastąpić jakimkolwiek innym narzędziem czy urządzeniem. Służy do wiercenia i przewiercania, do pogłębiania i tworzenia otworów. Dzięki niej rozwiercisz powierzchnię lub poszczególne jej elementy. Wywiercisz nią otwór pod kołki rozporowe i otwory pod kable.

Wiertarko-wkrętarka, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie funkcje wiertarki i wkrętarki. Można więc nią zarówno wiercić otwory, jak i wkręcać śruby. To urządzenie, które bez problemu poradzi sobie w przypadku powierzchni z drewna czy płyt gipsowych. 

Szlifierka kątowa służy nie tylko do szlifowania (nawet twardych) materiałów. Świetnie sprawdzi się też do przecinania metalu. Dzięki niej usuniesz z powierzchni wystające gwoździe, przytniesz rury czy płytki ceramiczne.

Pilarki do warsztatu dla majsterkowicza

Pilarka tarczowa może być mocowana przy stole, ale dostępne są też piły mobilne. Stosuje się je do cięcia płyt, drewna, tworzyw sztucznych i metalu. Im większa moc silnika pilarki tarczowej, tym łatwiej i szybciej przebiega cięcie materiału.

Pilarka łańcuchowa z kolei to urządzenie z ostrzem, które stanowi specjalny łańcuch z zębami w kształcie litery U. Nadaje się zarówno do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych. Pilarki łańcuchowe używane są do wycinania krzewów, cięcia gałęzi i drewna opałowego. Stosowane są do przerzynania drzew, a także znajdują zastosowanie przy rzeźbieniu.

Pilarka szablowa (szablasta) zawiera brzeszczot, który podczas pracy wykonuje posuwisto-zwrotny ruch. Ma kompaktową budowę, dzięki czemu pozwala na precyzyjne manewrowanie w trakcie cięcia, nawet w trudno dostępnych miejscach. Praca z użyciem pilarki szablastej pozwala na cięcie pod zmiennym kątem i na uzyskanie skomplikowanych kształtów. Elektronarzędzia do domowego warsztatu oferują takie marki jak Stihl, Tryton, Husquarna, Profix, DeWALT, Milwaukee czy Dedra. 

Leave a Reply

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.