Narzędzia glazurnicze niezbędne do układania płytek
   09/07/2024 12:35:26    Comments 0
Narzędzia glazurnicze niezbędne do układania płytek

Układanie płytek, bez względu na to, czy profesjonalne, czy też wykonywane własnymi siłami, nie może się obyć bez dobrych narzędzi glazurniczych. Dziś przedstawiamy więc najważniejsze z nich. Oto lista narzędzi i akcesoriów glazurniczych potrzebnych do układania płytek.

Najważniejsze narzędzie glazurnicze: przyrząd do cięcia płytek

Ręczny przyrząd służący do cięcia płytek (znajdziesz go też pod nazwami: przyrząd do cięcia glazury, przycinarka do płytek, maszynka do płytek) pozwala na precyzyjne i wygodne przycinanie płytek. Doskonale poradzi sobie zarówno z ceramiką, jak i z terakotą i gresem. Przecinarki do płytek są dostępne w różnych wielkościach, od 40 do 155 cm długości cięcia. Modele z podwójnymi prowadnicami zapewniają lepszą widoczność, natomiast możliwość wymiany noża umożliwia optymalny dobór ostrza do układanych płytek.

Przecinarka elektryczna jako narzędzie glazurnicze ułatwiające pracę

Profesjonalna przecinarka elektryczna to urządzenie służące do przycinania i fazowania takich materiałów jak ceramika, gres, granit czy marmur. Znacznie przyspiesza pracę podczas układania płytek, zapewniając precyzyjne i szybkie cięcie.

Otwornica do płytek – narzędzie glazurnicze, którego nie może zabraknąć w czasie układania płytek

Kolejnym narzędziem glazurniczym, bez którego nie można się obejść podczas układania płytek, jest otwornica. To normalne, że istnieje konieczność wywiercenia w płytkach otworów na zaworki, pod puszki elektryczne, czy też przyłącza wodne. Wiercenie w kaflach wymaga znacznej precyzji, by powstał otwór o gładkich krawędziach, a przy tym by nie nastąpiło uszkodzenie płytki. Dzięki otwornicy jest to możliwe.

Mieszarka elektryczna – idealna konsystencja zaprawy 

Dzięki mieszarce elektrycznej dokładnie wymieszasz zaprawę. Jeśli chcesz, by układanie płytek nie wymagało poprawek, jej konsystencja musi być idealnie gładka. Do mieszania zaprawy należy wybrać mieszadło o odpowiedniej średnicy. Chociaż mieszarkę elektryczną przedstawiamy tutaj jako narzędzie glazurnicze, warto wiedzieć, że sprzęt ten świetnie nadaje się również do mieszania klejów, farb, cementu czy żywicy. 

Pace proste i zębate – niezbędne akcesoria glazurnicze

Do układania płytek potrzebne są nie tylko odpowiednie narzędzia glazurnicze, ale też drobne akcesoria, bez których praca byłaby niemożliwa lub też znacznie utrudniona. Pace proste i zębate służą do równomiernego nakładania zaprawy pod płytki. Pace dobiera się w zależności od rodzaju kleju i rozmiaru układanych płytek. Do wyboru mamy pace z wycięciami:

- prostokątnymi, 

- kwadratowymi, 

- trójkątnymi, 

- półokrągłymi. 

Kielnia do glazury

Kielnia do glazury to narzędzie, które służy do nakładania kleju na pacę zębatą. Robocza część takiej kielni wykonana jest najczęściej ze sprężystej stali, a uchwyt z drewna lub tworzywa. Uwaga! Kielnię glazurniczą trzeba regularnie czyścić z resztek kleju jeszcze przed jego zaschnięciem.

Pace gumowe – akcesorium niezbędne podczas układania płytek

Pace gumowe to narzędzia glazurnicze, które świetnie sprawdzają się w czasie fugowania. Prawidłowo wykonane fugowanie to nie tylko gwarancja idealnego scalenia powierzchni ułożonych płytek, ale także efektownego ostatecznego rezultatu. Pace gumowe mają formę gumowej podkładki z uchwytem w kształcie litery C.

Obcęgi do glazury

Obcęgi to narzędzia glazurnicze, które przydają się do wyrównywania cięć prostych płytek. Co więcej, idealnie nadają się także do wykonywania wycięć w płytkach (wzdłuż narysowanej wcześniej linii).

Młotek gumowy – narzędzie glazurnicze do dobijania płytek

Dobijanie płytki i jej prawidłowe osadzenie w warstwie kleju to czynność, która wymaga przede wszystkim precyzji i ostrożnego obchodzenia się z materiałem. Młotek gumowy do glazury nie porysuje powierzchni kafli, nie pozostawi na nich śladów, jak również nie spowoduje pęknięć ani uszczerbień.

Poziomica – narzędzie nie tylko glazurnicze

Poziomica to narzędzie wyjątkowo uniwersalne, bez którego trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek prace remontowe. Nie inaczej ma się sprawa z układaniem płytek. Do wyboru mamy tu tradycyjne poziomice oraz poziomice laserowe, które pozwalają na wyjątkowo szybkie i precyzyjne określenie pionu i poziomu. Osobom, które zajmują się profesjonalnie układaniem płytek, z pewnością przyda się laser krzyżowy (sprawdź, czym się różni laser krzyżowy od poziomicy laserowej).

Gąbka do fugowania – proste, ale niezastąpione narzędzie glazurnicze

Dzięki profesjonalnej gąbce do fugowania szybko i skutecznie wyczyścisz powierzchnię położonych płytek. Fuga nie będzie się też rozmazywać. Wybierając gąbkę do fugowania, warto zwrócić uwagę na jej porowatość:

- gąbki o małej porowatości sprawdzą się w przypadku gładkich płytek,

- gąbki o większej porowatości najlepiej nadają się do usuwania fugi z płytek o chropowatej powierzchni.

Pojemniki gumowe

Gumowe pojemniki zabierają mało miejsca i są lekkie. Są idealne do mieszania i transportu zaprawy, ale też innych materiałów budowlanych. Ich czyszczenie jest też bardzo łatwe, nawet jeśli na ich powierzchni zaschnie klej. 

Inne potrzebne akcesoria glazurnicze

Najważniejsze narzędzia i przyrządy glazurnicze zostały już omówione, jednak podczas układania płytek przydadzą się też jeszcze inne, być może proste, jednak równie ważne akcesoria glazurnicze. A są to:

- krzyżyki glazurnicze (krzyżyki dystansowe), które służą do stabilizowania płytek w warstwie kleju. Umożliwiają też uzyskanie fugi o jednakowej szerokości. 

- skrobaki do fug,

- markery,

- nakolanniki.

Akcesoria i narzędzia glazurnicze kupisz w dobrej cenie w naszym sklepie Zbudowany.pl. Znajdziesz w nim produkty takich marek jak Proline, Stanley czy Mega. Zastanawiasz się, które narzędzie czy akcesorium przyda się właśnie tobie? To świetnie – nasi doradcy chętnie udzielą dodatkowych informacji i pomogą w wyborze najlepszych narzędzi.

Leave a Reply

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.