Wkrętaki to jedne z podstawowych narzędzi nie tylko w każdym warsztacie, ale i w każdym domu. Zwykle służą nam wiele lat, dlatego zanim wybierzemy pojedynczy model lub też odpowiedni zestaw wkrętaków, warto rozważyć kilka kwestii. Jak dobrać odpowiedni wkrętak do wkrętu? Jak są zbudowane wkrętaki i na co zwrócić uwagę, by spełniły nasze oczekiwania i by stanowiły idealne uzupełnienie domowego lub profesjonalnego warsztatu? Na te, a także na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi poniżej.
Rodzaje wkrętaków
Choć powszechnie stosuje się nazwę „śrubokręt”, poprawna nazwa to „wkrętak”. Jest to narzędzie, którego używa się do wkrętów, nie do śrub. Do śrub potrzebne są raczej klucze płaskie albo klucze nasadowe.
Jakie są rodzaje wkrętaków?
- Wkrętaki płaskie, które służą przede wszystkim do wykręcania i wkręcania śrub z podłużnym nacięciem, a także do podważania.
- Wkrętaki krzyżowe z końcówką PZ z czteroramiennym gwintem i dodatkowymi wypustkami, stosowane głównie w stolarstwie.
- Wkrętaki krzyżowe z końcówką PH, które mają 4 płaszczyzny robocze zbiegające się ku wierzchołkowi. Stosowane są głównie w branży meblarskiej i w pracach budowlanych.
- Wkrętaki płasko-krzyżowe z dwiema końcówkami umożliwiającymi przykręcanie i odkręcanie wkrętów i śrub z pojedynczym i czteroramiennym gwintem.
- Wkrętaki typu torx, które maksymalizują przeniesienie momentu obrotowego na wkręcany lub wykręcany element. Wykorzystuje się je głównie w pracy ze sprzętem elektronicznym i w motoryzacji.
- Wkrętaki specjalistyczne, na przykład izolowane (używane przez elektryków, zapewniające bezpieczeństwo pracy przy napięciu do 1000 V) czy też precyzyjne (zegarmistrzowskie i jubilerskie).
- Wkrętaki z grzechotką, które pozwalają na obrót narzędzia i jego sprawne blokowanie, umożliwiając jednostajną pracę bez konieczności przekładania ręki.
Na co zwrócić uwagę, wybierając wkrętak?
Narzędzia do wkręcania takie jak wkrętaki składają się z grotu, trzonu i rękojeści. Grot to kluczowa, robocza część narzędzia. Trzon dystansuje grot od rękojeści. Rękojeść z kolei to element, który trzymamy w ręku podczas pracy. Jak wybrać dobry wkrętak i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Groty wkrętaków najczęściej wykonane są ze stopów chromowo-wanadowych (CrV) lub chromowo-molibdenowych (CrMo). W obu przypadkach możemy mieć pewność, że wybrany wkrętak posłuży nam wiele lat, jednak uznaje się, że CrMo ma lepsze parametry wytrzymałościowe.
Jeśli szukasz narzędzia do pracy w trudnych warunkach, warto sięgnąć po wkrętak z grotem utwardzanym. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia rękojeść wkrętaka. Powinna być ergonomiczna, wygodna i wykonana z tworzywa odpornego na uszkodzenia, które jednocześnie nie będzie się ślizgać w dłoni. Jeśli planujesz skręcanie większej ilości mebli lub remont związany z przykręcaniem płyt g-k, dobrym pomysłem będzie zakup wkrętaka akumulatorowego (wkrętarki akumulatorowej), który znacznie ułatwi i przyspieszy całość prac.
Jaki wybrać wkrętak do poszczególnych wkrętów?
Kompletując narzędzia do domu lub warsztatu, często stajemy przed dylematem, czy wybrać pojedyncze wkrętaki, czy też zdecydować się na cały zestaw wkrętaków. Trzeba tu zaznaczyć, że choć nie ma wkrętaka uniwersalnego, który mógłby służyć w choćby większości przypadków, to jednak ciekawe rozwiązanie stanowią wkrętaki pozwalające na podczepianie bitów (grotów, końcówek wkręcających).
Znajdziesz je w zestawach zawierających od kilkunastu do ponad stu grotów. Wśród nich mogą być na przykład klucze nasadowe i przedłużki, dzięki którym można dotrzeć do słabo dostępnych miejsc. Korpus takiego wkrętaka ma też tak zwaną grzechotkę oraz funkcję blokady skrętu.
Jak wybrać wkręt z odpowiednim grotem?
- Wkrętaki płaskie służą do użytku przy wkrętach z poprzecznym nacięciem. Wkrętaki takie mają średnicę mieszczącą się w przedziale od 0,6 mm (wkrętaki zegarmistrzowskie) do 14 mm.
- Wkrętaki krzyżakowe stosuje się do wkrętów z krzyżowym nacięciem typu Phillips. Wkrętaki te dostępne są w rozmiarach 1, 2, 3 i 4 i mają średnicę od 2,5 mm do 10 mm. Oznacza się je literami PH.
- Wkrętaki krzyżowe z dodatkowymi nacięciami służą do przykręcania i odkręcania wkrętów Pozidriv. Wkrętaki te wyposażone są w cztery wypustki znajdujące się pomiędzy główną gwiazdą. Podobnie jak wkrętaki Phillips mają cztery rozmiary, a oznaczone są literami PZ.
- Wkrętaki z końcówką imbusową stosuje się do wkrętów i łączników z heksagonalnym gniazdem.
- Wkrętaki typu torx służą do pracy z wkrętami z nacięciem w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Oznacza się je literą T.
Wybór odpowiedniego wkrętaka – ceny i producenci
Ceny wkrętaków są bardzo zróżnicowane i zależą zarówno od materiałów, z jakich zostały wykonane, jak i od marki. Pojedyncze wkrętaki można kupić już nawet za kilka złotych (sprawdź nasze ceny na Zbudowany.pl), natomiast zestawy zawierające około 20 sztuk wkrętaków mogą kosztować nawet w granicach 700 złotych. Popularni producenci wkrętaków to między innymi Proline, Neo, Topex, Wiha, DeWALT.
Leave a Reply Cancel Reply