Jak układać płytki 60x60 na podłodze?
   15/07/2024 13:42:22    Comments 0
Jak układać płytki 60x60 na podłodze?

Jak układać płytki 60x60 na podłodze, żeby uzyskać trwałą, idealnie równą i funkcjonalną powierzchnię? Najlepiej zacząć od przeczytania artykułu poniżej. Znajdziesz tu najważniejsze wskazówki i dokładną instrukcję krok po kroku. Powodzenia!

Płytki 60x60 na podłogę – wzory

Płytki wielkoformatowe (bo do takich należą płytki 60x60 cm) świetnie sprawdzają się na podłodze zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Powiększają optycznie przestrzeń, łatwiej i szybciej się je układa, a do tego można z nich tworzyć efektowne wzory.

Na przykład płytki ułożone prosto porządkują przestrzeń i doskonale nadają się do wnętrz minimalistycznych. W układzie na zrąb płytki układa się, przesuwając je względem siebie o połowę długości. To klasyczny, sprawdzony sposób, na który decyduje się wielu inwestorów.

Z kolei układ w karo jest najbardziej dekoracyjny. Warto dodać, że doskonałe efekty przynosi również łączenie dwóch różnych kolorów płytek 60x60 cm, w wyniku czego powstaje „szachownica”. Mieszanie formatów (na przykład płytki 60x60 z płytkami 100x100) pozwala uzyskać niepowtarzalne, oryginalne kompozycje na podłodze.

Układanie płytek na podłodze – potrzebne narzędzia glazurnicze

Samodzielne układanie płytek na podłodze wymaga przygotowania potrzebnych materiałów i narzędzi glazurniczych. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni klej do płytek i fugę, które powinny być dostosowane do wielkości i rodzaju kafli oraz do podłoża, na którym będą kładzione płytki. Ponadto niezbędne będą:

- przyrząd do cięcia glazury,

- mieszadło do kleju i fugi, 

- szpachla ząbkowana do nakładania kleju,

- gumowy młotek,

- krzyżyki dystansowe,

- poziomica

- kątownik,

- miarka,

- gumowe wiadro,

- gąbka,

- marker.

Przygotowanie powierzchni do układania płytek 60x60 na podłodze

Przygotowanie podłoża przed układaniem płytek wielkoformatowych to jedna z kluczowych czynności. Najpierw oczyść dokładnie całe podłoże z resztek starych materiałów, kurzu i innych zabrudzeń. W przypadku ewentualnych nierówności wyrównaj podłoże przy użyciu mas samopoziomujących (podkład podłogowy może mieć odchylenie od poziomu 3 mm na odcinku 2 m).

Podłoże pod układanie płytek musi być suche - jego wilgotność pod płytki 60x60 nie powinna przekroczyć 2%. Nadmiernie wilgotne podłoże osłabi działanie kleju. 

Przed przystąpieniem do układania płytek wielkoformatowych należy zaplanować ich rozmieszczenie na podłodze, biorąc pod uwagę odstępy między nimi i potrzebne cięcia. W tym celu najpierw dokonujemy dokładnych pomiarów powierzchni, a następnie układamy wybrany wzór "na sucho".

Ułożenie wzoru rozpoczynamy od środka pomieszczenia i rozplanowujemy je w kierunku krawędzi. Pozwoli nam to określić, ile potrzebujemy płytek (wraz z zapasem). Przy układaniu prostym trzeba doliczyć do 10% całkowitej powierzchni. Przy układaniu na zrąb do 13% i przy układaniu w karo do 15%.

Jak kłaść płytki 60x60 na podłodze – instrukcja krok po kroku

Po przygotowaniu podłoża i po zaplanowaniu układu płytek możemy przejść do kolejnych czynności. Jak kłaść płytki 60x60 na podłodze?

- Wymieszaj klej do płytek według instrukcji producenta.

- Za pomocą szpachli ząbkowanej nałóż klej na podłoże, tworząc cienką, równą warstwę.

- Układanie płytek 60x60 cm rozpocznij od środka pomieszczenia i prowadź je ku krawędziom. Dociskaj je delikatnie do kleju, regularnie sprawdzając ich poziom przy pomocy poziomicy.

- Pomiędzy płytkami podłogowymi układaj krzyżyki dystansowe, by zachować równą przestrzeń na fugę.

- Pozostaw całość do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta. Ile schnie klej do płytek? Zwykle od 24-48 godzin, a więc można przyjąć, że po dwóch dniach można już chodzić po płytkach i przystępować do kolejnych prac.

- Po wyschnięciu kleju przychodzi pora na fugowanie. Usuń krzyżyki dystansowe i przygotuj fugę. Nakładaj ją przy pomocy gumowej szpachli, wypełniając dokładnie przestrzenie pomiędzy płytkami. 

- Usuń nadmiar fugi z powierzchni płytek, używając do tego celu wilgotnej gąbki. Ile schnie fuga? Czas schnięcia spoiny jest podobny do czasu schnięcia kleju do płytek i wynosi 24-48 godzin.

Wykończenie i fugowanie płytek – wskazówki

Prace remontowe takie jak układanie płytek wymagają dużej staranności i dopilnowania drobnych (a jednak znaczących) szczegółów. Odpowiednie wykończenie i fugowanie płytek 60x60 da nam gwarancję trwałej i estetycznej podłogi, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne:

- Aby uniknąć pękania płytek, staraj się nie uciskać ich zbyt mocno i regularnie sprawdzaj poziom.

- Przed rozpoczęciem fugowania upewnij się, że płytki są czyste i że nie ma na nich resztek kleju.

- Do fugowania używaj wyłącznie gumowej szpachli, która nie porysuje i nie uszkodzi w żaden sposób płytek.

- Masa musi dobrze wypełnić szczeliny, dlatego nakładamy ją szerokimi ruchami pod różnymi kątami.

- Nakładaj fugę, wciskając ją jednocześnie delikatnie w szczeliny pomiędzy płytkami. Stosuj zasadę pracy w małych sekcjach, by uniknąć wyschnięcia fugi.

Samodzielne układanie płytek a cena 

Układanie płytek na podłodze wymaga nieco zdolności i wprawy, jednak z całą pewnością pozwoli obniżyć koszt całej pracy. Cena za położenie 1 metra kwadratowego płytek wynosi obecnie od 50 do 200 złotych. Duża rozpiętość cenowa uzależniona jest od wielu czynników, takich jak rodzaj materiału i planowany układ płytek, ale także region.

Jeśli lubisz majsterkować i czujesz się na siłach położyć płytki 60x60 na podłodze, to warto zainwestować w potrzebne narzędzia glazurnicze i akcesoria. Ich cena nie jest wygórowana, a w naszym sklepie zbudowany.pl znajdziesz wszystko, czego będziesz potrzebować.

Leave a Reply

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.