Jak układać płytki przy drzwiach?
   11/07/2024 13:23:16    Comments 0
Jak układać płytki przy drzwiach?

Ogrom wzorów i kolorów, jak również materiałów, z jakich mogą być wykonane płytki podłogowe sprawia, że można je wykorzystać w aranżacji każdego pomieszczenia. Zobacz, jak układać płytki przy drzwiach wewnętrznych i przy drzwiach wejściowych, by najlepiej spełniały swoją funkcję.

Jak układać płytki przy drzwiach i jaki wybrać wzór?

Samodzielne układanie płytek (zwłaszcza wykonywane po raz pierwszy) może wydawać się dość skomplikowane, jednak w rzeczywistości nie powinno przysporzyć większych trudności. Warto się zapoznać z podstawowymi zasadami dotyczącymi tego rodzaju wykończenia, aby całość prac przebiegała bez problemu.

Przede wszystkim więc trzeba dobrze rozplanować układ płytek. Oczywiście łatwiejsze w tym przypadku będzie zaprojektowanie wzoru na podłodze niż na ścianie. Dobrym pomysłem jest przyłożenie płytek podłogowych „na sucho”. Pamiętaj, że trzeba przy tym wziąć pod uwagę rezerwy na fugi.

Jak układać płytki przy drzwiach? Znaczenie tu będzie miał przede wszystkim wybrany wzór. 

- Układ prosty, który generuje najmniejsze odpady. Kafle układa się równolegle względem ściany i do tego wzoru wykorzystuje się zwykle płytki w kształcie kwadratu lub prostokąta.

- Układanie płytek w cegiełkę, które jest bardzo efektowne, choć trzeba się liczyć z większą ilością odpadów. Kolejny rząd płytek układa się w połowie długości płytek poprzedniego rzędu.

- Układanie płytek w karo, dzięki któremu wszelkie niedociągnięcia będą mniej widoczne. Płytki układa się pod kątem 45 stopni względem linii narożnika podłogi. Trzeba się liczyć ze sporą ilością odpadów.

- Układanie płytek w jodełkę sprawdzi się w przypadku wąskich i długich płytek. Często stosowany jest w przypadku drewnianego parkietu.

- Układanie płytek z przesunięciem 1/3 płytki w poprzednim rzędzie. Stosuje się go wtedy, gdy chcemy zniwelować ewentualne różnice, które mogą powstawać podczas montażu.

Praktyczne porady: jak układać płytki przy drzwiach na podłodze i na ścianie?

Układanie płytek przy drzwiach zasługuje na szczególną uwagę. Załamania ścian, ościeżnice drzwi, narożniki i murki to elementy, które mogą przysporzyć nieco trudności. Wystarczy jednak zastosować odpowiedni układ płytek, wybrać właściwe narzędzia glazurnicze oraz nastawić się na konieczność przycinania materiału. Jak układać płytki przy drzwiach i o czym warto pamiętać?

- Płytki podłogowe warto dopasować do płytek na ścianie (jeśli są). Jeżeli mają te same wymiary, fugi powinny się stykać w tych samych miejscach. Nieestetyczne połączenia warto zakryć listwą przypodłogową.

- W przypadku, gdy w strefie drzwi znajdują się załamania ścian, słupy albo filary, rozmieszczenie płytek wymaga szczególnej uwagi. Całe płyty powinny się znajdować wówczas na narożnikach zewnętrznych, a płyty docięte – na narożnikach wewnętrznych.

- Zarówno przy ościeżnicy drzwi wejściowych, jak i wewnętrznych, płytki na podłodze i na ścianie kładzie się w całości. Docinanie płytek lub układanie wąskich pasków płytek w problematycznych miejscach zaburzy całą estetykę podłogi. Wpłynie też negatywnie na przyczepność materiału do podłoża.

Jak układać płytki przy drzwiach, mając w pamięci powyższe zasady? Układanie płytek przy drzwiach zacznij od narożnika przeciwległego do drzwi. Skończ w strefie przy drzwiach. Najlepszy efekt wizualny osiągniesz, jeśli pierwszy rząd ułożysz z całych płytek, a ostatni dopasujesz w taki sposób, żeby kończył się równo z drzwiami.

Jakie płytki do przedpokoju? Najlepsze kafle przy drzwiach wejściowych

Przedpokój to jedno z tych pomieszczeń w całym domu, w których podłoga narażona jest szczególnie na zniszczenie. Dlatego też wybierając odpowiednie kafle, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Płytki podłogowe przy drzwiach wejściowych powinny być antypoślizgowe, jednak jednocześnie ich faktura nie może być zbyt chropowata, ponieważ trudno będzie ją doczyścić.

Strefa podłogowa przy drzwiach wejściowych jest zawsze mocno eksploatowana, dlatego też płytki w tym miejscu powinny być odporne na ścieranie i zarysowania, a także na brud i wodę (nisko nasiąkliwe).

Na podłogę w przedpokoju świetnie nadają się płytki wzorzyste lub w melanżu. Na takich powierzchniach wszelkie ewentualne zabrudzenia są mało widoczne. Jeśli zastanawiasz się, jakie płytki do przedpokoju będą najlepsze, rozważ kafle imitujące drewno (ocieplające optycznie pomieszczenie) lub płytki imitujące kamień (nadające wnętrzu surowego, minimalistycznego charakteru.

Jak układać płytki przy drzwiach wewnętrznych i jaki wybrać materiał?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że płytki podłogowe można stosować nie tylko w miejscach narażonych na wilgoć czy też intensywnie użytkowanych. Równie dobrze sprawdzą się na przykład w pokoju dziennym czy w sypialni. Zwłaszcza, że dobrze przewodzą ciepło i można pod nie kłaść ogrzewanie podłogowe.

Wyjątkowo estetycznym rozwiązaniem jest ułożenie płytek podłogowych na całym podłożu w sąsiadujących pomieszczeniach (bez progu). W takim przypadku warto wybrać płytki wzorzyste, patchworkowe. Będą się prezentować idealnie nawet wtedy, gdy będzie konieczne ich przycięcie.

Układanie płytek – cena. Czy warto samodzielnie kłaść płytki?

Jednym z najważniejszych powodów, dla których decydujemy się układać płytki własnymi siłami, jest najczęściej chęć obniżenia ceny robocizny. Cena za ułożenie metra kwadratowego płytek waha się w granicach od 50 do 200 złotych i zależy od materiału, rodzaju wzoru, specyfiki projektu, a także od regionu, w którym wykonywana są prace.

Czy warto zlecić kładzenie kafli profesjonalnej firmie? Jeśli tylko mamy zaufanego fachowca, to na pewno pozwoli nam to zaoszczędzić mnóstwo pracy i czasu. Jednak przy odrobinie zdolności i umiejętności, układanie płytek własnymi siłami pozwoli nam nie tylko zmniejszyć koszt całego przedsięwzięcia, ale również da nam dużo satysfakcji.

Co więcej, zarówno narzędzia glazurnicze, jak i akcesoria nie mają wygórowanych cen, a wszystko, co potrzebne, znajdziesz na Zbudowany.pl. Zakup dosłownie kilku przyrządów pozwala na wygodne układanie płytek w każdym miejscu: na podłodze, na ścianie, przy drzwiach, na schodach i w innych problematycznych miejscach.

Leave a Reply

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.