Jak usunąć piankę montażową? Podpowiadamy!
   20/03/2024 06:31:06    Comments 0
Jak usunąć piankę montażową? Podpowiadamy!

Przy osadzaniu drzwi i okien w ścianie preparaty poliuretanowe są zwyczajnie niezbędne: mocują framugi i ościeżnice w otworach, pomagają w poziomowaniu i trzymaniu pionu, wypełniają dokładnie wszystkie szczeliny. Ten prosty w użyciu, a zarazem genialny wynalazek pozwala wykonać to zadanie z dużą dokładnością. Dość często jednak, mimo zabezpieczeń, rozprężająca się piana wydostaje się i zastyga na licach ram okien i drzwi. Doskonałe przywieranie to jej najważniejsza właściwość, dlatego bardzo trudno usunąć ślady uszczelnienia z eksponowanych miejsc. Jednak i na to są sposoby. Jakie? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Dlaczego pianka montażowa szybko zmienia objętość?

Efekt rozpierania piany w szczelinach wynika z jej podstawowego zadania. Elastyczna masa w szybkim tempie rośnie przy wydostawaniu się z lancy pistoletu, a potem rozpręża się w szczelinie, łącząc z cegłą, betonem czy drewnem na stałe solidne ościeżnice i futryny. Odpowiada za to mieszanka zawierająca poliuretan i alkohol wodorotlenowy, która gwałtownie zamienia się w gaz pod wpływem kontaktu z wilgocią w powietrzu. To, w jakim tempie zmienia się objętość masy, zależy od typu preparatu. W budownictwie wielkopowierzchniowym stosuje się pianki wysokoprężne, które szybko wypełniają duże przestrzenie, zaś przy montowaniu drzwi, okien i parapetów lepsze są wersje niskoprężne, rosnące wolniej i dające się łatwiej kontrolować. 

Kiedy użyć noża do odcięcia nadmiaru piany?

Najczęstszą przyczyną zabrudzeń na framugach i ościeżnicach jest niewłaściwe oszacowanie ilości pianki potrzebnej do wypełnienia szczeliny. Doświadczony monter potrafi dopasować grubość warstwy do rozmiarów otworu. Zawsze powinna w nim pozostać co najmniej dwucentymetrowa przerwa na rozrastającą się pianę. Przy pracach elewacyjnych, na przykład wypełnianiu fug pomiędzy płytami styropianu, nadmiar nie jest problemem estetycznym. Przed tynkowaniem wystarczy odciąć niepotrzebne części materiału nożem do tapet. Jednak inaczej jest w przypadku montowania elementów wykończeniowych. Pod żadnym pozorem nie wolno zeskrobywać resztek metalowym ostrzem, zwłaszcza ze szkła, ram, framug i futryn, ponieważ doprowadzi to do trwałego uszkodzenia powierzchni. W takim przypadku potrzebna jest wiedza, czym usunąć piankę montażową z okna PCV.

Oklejenie framug i futryn pomoże uniknąć zabrudzeń

Zanim pojawi się pytanie o skuteczny sposób czyszczenia parapetów, drzwi i okien z pianki, warto wspomnieć o tym, jak w ogóle uniknąć ich zabrudzenia. Drzwi i okna w fabrykach są pokrywane warstwą ochronną, trafiają do odbiorców np. oklejone folią. Przed osadzeniem pod żadnym pozorem nie odrywaj tych zabezpieczeń! Przeciwnie, sprawdź, czy oklejenie framug I futryn jest nienaruszone. Możesz także zastosować dodatkowe środki – stretch lub taśmy. Jeśli piana zastygnie ma listwie, bez trudu usuniesz ją razem z folią. To najprostszy sposób na uniknięcie kłopotliwych zanieczyszczeń.

Jak usunąć piankę montażową z delikatnych powierzchni?

Kiedy zaaplikujesz za dużo piany, najlepiej usunąć jej nadmiar zanim materiał zastygnie. Dopóki masa się wiąże, można wyczyścić listwy bez obaw o pozostawienie śladów. Wilgotny preparat należy wytrzeć, a miejsce kontaktu z powierzchnią przemyć preparatem na bazie acetonu. Nieco więcej czasu i wysiłku będzie kosztować zlikwidowanie zaschniętych śladów. Czym usunąć piankę montażową z okna PCV czy futryny? Najlepiej skorzystać ze specjalnego preparatu do utwardzonej substancji poliuretanowej. Za pierwszym razem zrób próbę na niewielkim fragmencie, w miejscu niewidocznym. Specjalistyczne produkty pozwolą odczyścić ramy nie tylko z tworzywa sztucznego, ale i z aluminium. Wystarczy nanieść odrobinę środka na zaschnięty ślad i poczekać (według zaleceń producenta), aż zmięknie. Nie należy wcierać płynu w suchy poliuretan – optymalnym sposobem jego nanoszenia jest użycie spryskiwacza. Po zmiękczeniu pozostałości usuwa się miękką szpatułką, a miejsce poleruje delikatną szmatką. Jednak ostateczny efekt zależy od tego, jak rozległe i głębokie są ślady po zastygłej pianie. Każde zanieczyszczenie pozostawia ryzyko utrwalenia go na futrynie czy oknie PCV. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pieczołowite zabezpieczenie ram i szyb przed montażem. 

Uważaj na te materiały!

Zanim spryskasz nieestetyczne ślady preparatem do zastygłej piany, koniecznie przeczytaj ostrzeżenia na opakowaniu produktu. Niektórych wariantów nie wolno stosować na powierzchniach:

- porowatych (np. kamienne parapety),

- miedzianych,

- mosiężnych,

- cynkowanych.

Co więcej, należy raczej szukać specjalnych preparatów do czyszczenia tych wrażliwych materiałów. Inne środki mogą wejść z wymienionymi materiałami, a także delikatnym drewnem czy barwionym PCV w niekontrolowaną reakcję chemiczną. Jednak do standardowego tworzywa czy futryn drewnianych można bez obaw stosować niemal każdy rozpuszczalnik do zastygłej piany.

Czym usunąć piankę montażową? Skorzystaj z dużego wyboru specjalistycznych środków!

Każdy producent pianki poliuretanowej ma w swoim katalogu również środki czyszczące: preparaty do usuwania wilgotnej pianki i środki czyszczące do zastygłych pozostałości. Warto zastosować potrójną ochronę – najpierw zabezpieczyć futryny i okna PCV podczas używania pianki montażowej; jeśli trzeba, usunąć niepożądane ślady uszczelnienia na świeżo, a dopiero gdy dwa pierwsze warianty się nie sprawdzą – użyć zmiękczającego preparatu do piany utwardzonej. Wybierz swój sposób na zanieczyszczenia i zastosuj go podczas prac montażowych w domu!

Leave a Reply

Wyszukaj na blogu

Ostatnio dodane

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.